Obsah stránky

Hradecká alej byla v dubnu roku 2009 registrována jako významný krajinný prvek. Významné krajinné prvky jsou chráněny před poškozováním a ničením. Využívají se pouze tak, aby nebyla narušena jejich obnova a nedošlo k ohrožení nebo oslabení jejich stabilizační funkce.

V Hradci se jedná o stromořadí, které po obou stranách lemuje místní komunikaci. Součástí aleje jsou tyto dřeviny: 38x jasan ztepilý, 45xdub letní, 3x buk lesní, 9x javor klen a 1xlípa velkolistá, 2xbříza bělokorá. Obvody stromů ve výšce 150 cm nad zemí jsou v rozmezí od 76 cm do 294 cm. Alej byla vysázena pravděpodobně v 19. stol. a volně navazovala na park a sady Thunovského letohrádku. Alej má mimořádnou krajinářskou, historickou, ekologickou a estetickou hodnotu. Dále slouží jako přirozený větrolam a interakční prvek. Neopominutelná je i z hlediska rekreačního, a to tak, že slouží jako klidová zóna pro pěší a cyklisty.

Problém v aleji se objevil v roce 2013. Jasany byly napadeny houbovým patogenem Chalara fraxinea. Tato houba způsobuje odumírání větví a dochází k rozsáhlému poškození koruny stromů a nakonec poměrně rychle celý strom odumírá. Řešením podle odborníků je odstranění nejvíce napadených jedinců. K tématu houbových patogenů – nekróza jasanů, byla pro odbornou i laickou veřejnost uskutečněna dne 10.2.2016 na obecním úřadě v Hradci přednáška. Přednášejícím byl Ing. Jiří Rozsypálek , Mendelova univerzita V Brně – Ústav ochrany lesů a myslivosti, náš přední odborník na houbové choroby.

Proto byl v roce 2015 zpracován Ing. Markétou Majorovou projekt na regeneraci aleje pro dlouhodobé zachování zdraví, funkčnosti a posílení biodiverzity. Aby alej mohla nadále dlouhodobě vytvářet dominantní estetický prvek v krajině.

Na realizaci projektu jsme požádali o dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operační programu Životní prostředí. Celkové náklady na akci byly 483 742,-Kč, přičemž dotace EU byla 386 994,-Kč (80%). Zahájení prací na díle bylo v listopadu 2017 a ukončení v červnu 2018.

Odstraněno bylo celkem 27 stromů a to převážně jasanů – 21 ks. U 68 stromů byl proveden zdravotní nebo výchovný řez, popř. vazba. A samozřejmě proběhla také výsadba 44 nových stromů a to 35 ks dub zimní, 6 ks javor mléč a 3 ks lípa srdčitá. Mnoho otázek padlo na ponechané pařezy. Ty podpoří biodiverzitu v lokalitě a díky svému rozkladu zabezpečí zásobování půdy živinami. Ponechané pařezy mohou poskytovat úkryt také mnohým dalším živočichům – plazům, obojživelníkům netopýrům a plžům.  Ze stejných důvodů byl v lokalitě také zachován kmen z pokáceného stromu.

Jelikož bylo kácením získáno velké množství dřevní hmoty, vznikla myšlenka nějakým účelným způsobem alej oživit a z pokácených stromů vytvořit něco praktického i uměleckého. Nejdříve byly zhotoveny 3 kusy laviček v přírodním stylu panem Tomášem Hurychem. Dále pak byl osloven umělecký řezbář pan Josef Špicl z Hamrů u Havlíčkova Brodu. Řezbářství se věnuje již 20 let. Jeho díla je možné vidět např. v Humpolci před muzeem antropologa Dr. Aleše Hrdličky, v Havlíčkově Brodě ve vánočním čase betlém a zvonička. V zahraničí pak na Slovensku, Německu, Holandsku, Anglii. A nyní také v Hradci.      

První socha anděla umístěná u místní kapličky chrání kolemjdoucí, pěší se zde mohou zastavit, odpočinout si a v klidu popřemýšlet.  Druhá socha víly má celou alej chránit a je to druhá možnost k posezení a zklidnění.  A třetí socha před budou obecního úřadu je abstrakt – poznání. Zde je už pak na každém pozorovateli díla jak zapojí vlastní fantazii a utřídí si podstatné myšlenky od nepodstatných.

Žijeme v době, která je plná povrchnosti, kde se vytrácí cit pro čest a spravedlnost, tak ať procházka Hradeckou alejí je časem jak k aktivnímu odpočinku a tak i zároveň k načerpání životní energie.

Hoskovcová Hana          dne 1.11.2020

Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Používáme soubory cookies. Svůj souhlas můžete změnit v nastavení souhlasu s využitím cookies.