Obsah stránky

Znak obce - popis symbolů

Znak - V červeno-zeleně polceném štítě je pod stříbrnou cimbuřovou hlavou stříbrný leknínový dvojlist vyrůstající ze stříbrné sedmilisté růže se zlatým semeníkem.

Vlajka – List tvoří tři svislé pruhy, bílý, zubatý červený a zelený, v poměru 2:3:3. Červený pruh má šest zubů sahajících do pětiny délky listu a pět celých a dvě poloviční mezery. V červeném a zeleném pruhu je bílý leknínový dvojlist vyrůstající z bílé sedmilisté růže se žlutým semeníkem.

Stříbrný leknínový dvojlist vychází z erbovního znamení Ledečských z Říčan a vyjadřuje tak historickou vazbu obce k ledečskému panství, specielně první zmínku o obci z roku 1545, kdy se ves Hradecz zmiňuje v majetku Markéty Ledečské z Říčan.  Dva listy vyjadřují současný počet úředně stanovených místních části obce Hradec a Hamry. 

Počet okvětních lístků růže přitom koresponduje s historickým počtem osad obce tj. Hradec, Horní Hradec, Horní Ledeč, Kříže, Hamry, Hořeslavsko a Úlehle a znázorňuje tak rozdělení do drobných sídelních celků.


Barevná kombinace stříbrná a červená jsou tinktury erbu Ledečských z Říčan a současně historické české zemské barvy a zelená je barva venkovské krajiny. 


Mluvící znamení vyjadřující název obce odvozený od hrazeného či opevněného místa pomocí motivu hradby.

Znak obce
Znak obce Hradec Vlajka obce Hradec
Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Používáme soubory cookies. Svůj souhlas můžete změnit v nastavení souhlasu s využitím cookies.